MCT06030C1001FP500
Mfr.Part #
MCT06030C1001FP500
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Depth :
850μm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Reference Standard :
CECC40401-801
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
1kOhm
Case Code (Imperial) :
Series :
MCT - Professional
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
125mW
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Voltage - Rated :
75V
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
75V
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Vishay MCT06030C1001FP500
FIXED RESISTOR MCT - Professional Series, Thin Film, 1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C