MCT06030D8160DP500
Mfr.Part #
MCT06030D8160DP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES 816 OHM 0.5% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur
Series :
MCT - Professional
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
816Ohms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MCT06030D8160DP500
Vishay MCT06030D8160DP500
MCT - Professional Series, Thin Film, 816Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C