MCT06030D5620BP500
Mfr.Part #
MCT06030D5620BP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Height :
558.8μm
Series :
MCT - Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
CECC40401-801
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
562Ohm
Vishay MCT06030D5620BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 562Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C