MCT06030D2201BP100
Mfr.Part #
MCT06030D2201BP100
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
MCT - Precision
Power Rating :
100mW
Resistance :
2.2kOhm
Mount :
0603 (1608 Metric)
Depth :
850μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
2
Max Power Dissipation :
100mW
EAR99
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Reference Standard :
CECC40401-801
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay MCT06030D2201BP100
FIXED RESISTOR MCT - Precision Series, Thin Film, 2.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C