MCT06030C2209FP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCT06030C2209FP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
22Ohm
Height :
558.8μm
Max Power Dissipation :
125mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Series :
MCT - Professional
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
75V
Feature :
Anti-Sulfur
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Reference Standard :
CECC40401-801
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Depth :
850μm
Composition :
Thin Film
Vishay MCT06030C2209FP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Professional Series, Thin Film, 22Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C