MCR18EZPF3090
Mfr.Part #
MCR18EZPF3090
Description
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
TS 16949
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
125mW
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
309Ohm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
MCR18EZPF3090
ROHM Semiconductor MCR18EZPF3090
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 309Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C