MCR18EZHFLR200
Mfr.Part #
MCR18EZHFLR200
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
TS 16949
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
1.51V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
200mOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
MCR
Pbfree Code :
Height :
550μm
Number of Terminations :
2
Datasheets
MCR18EZHFLR200
ROHM Semiconductor MCR18EZHFLR200
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 200mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C