MCR10EZPF1214
Mfr.Part #
MCR10EZPF1214
Description
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/8W 0805
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.21MOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Height :
609.6μm
MCR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
TS 16949
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Datasheets
MCR10EZPF1214
ROHM Semiconductor MCR10EZPF1214
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.21MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C