MCR10EZHJ8R2
Mfr.Part #
MCR10EZHJ8R2
Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Surface Mount :
yes
609.6μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
8.2Ohm
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Construction :
Chip
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
MCR10EZHJ8R2
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ8R2
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 8.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C