MCR03EZPFX82R0
Mfr.Part #
MCR03EZPFX82R0
Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Resistance :
82Ohm
Published :
Datasheets
MCR03EZPFX82R0
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX82R0
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 82Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C