MCR03EZPFX3653
Mfr.Part #
MCR03EZPFX3653
Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
TS 16949
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
365kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
MCR03EZPFX3653
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX3653
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 365kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C