MCR03EZPFX2610
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR03EZPFX2610
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MCR
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Reference Standard :
TS 16949
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%