MCR03EZPFX1872
Mfr.Part #
MCR03EZPFX1872
Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Mounting Feature :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Height :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Reference Standard :
TS 16949
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
18.7kOhm
Datasheets
MCR03EZPFX1872
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX1872
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 18.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C