MCR03EZPFX1621
Mfr.Part #
MCR03EZPFX1621
Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
2
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Published :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Resistance :
1.62kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
MCR03EZPFX1621
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX1621
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1.62kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C