MCR03EZPFX12R1
Mfr.Part #
MCR03EZPFX12R1
Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Contact Plating :
Tin
TS 16949
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
12.1Ohm
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm