MCR03EZPFX1203
Mfr.Part #
MCR03EZPFX1203
Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Height :
558.8μm
Reference Standard :
TS 16949
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
120kOhm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR03EZPFX1203
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX1203
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 120kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C