MCR03EZPFX1202
Mfr.Part #
MCR03EZPFX1202
Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Resistance :
12kOhm
Published :
Military Standard :
Not
Depth :
800μm
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
MCR03EZPFX1202
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX1202
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 12kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C