MCR03EZPFL1R00
Mfr.Part #
MCR03EZPFL1R00
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
0.95V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Mount :
Resistance :
1Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
400 ppm/°C
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
MCR03EZPFL1R00
ROHM Semiconductor MCR03EZPFL1R00
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C