MCR01MZPF4640
Mfr.Part #
MCR01MZPF4640
Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Resistance :
464Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Height :
350μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
MCR01MZPF4640
ROHM Semiconductor MCR01MZPF4640
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 464Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C