MCR01MZPF26R1
Mfr.Part #
MCR01MZPF26R1
Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Pbfree Code :
yes
Resistance :
26.1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
TS 16949
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MCR01MZPF26R1
ROHM Semiconductor MCR01MZPF26R1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 26.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C