MCR01MRTJ3R0
Mfr.Part #
MCR01MRTJ3R0
Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
3Ohm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
-250/ +500ppm/°C
406.4μm
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%