MCR01MRTJ223
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR01MRTJ223
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 22K OHM 5% 1/16W 0402
Stock
812
In Stock :
812
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
0402
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thick Film
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
1005
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Construction :
Chip
Resistance :
22kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
MCR
Datasheets
MCR01MRTJ223
ROHM Semiconductor MCR01MRTJ223
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 22kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C