MCR006YZPJ512
Mfr.Part #
MCR006YZPJ512
Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height :
230μm
Tolerance :
±5%
Series :
MCR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Surface Mount :
yes
Power Rating :
50mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistance :
5.1kohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MCR006YZPJ512
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ512
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.1kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C