MCR006YZPJ305
Mfr.Part #
MCR006YZPJ305
Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/20W 0201
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
3mOhm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
50mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Power Dissipation :
50mW
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Height :
254μm
Datasheets
MCR006YZPJ305
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ305
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3MOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C