MCR006YZPJ270
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR006YZPJ270
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
27 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.010 (0.26mm)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Cable Assemblies
Tradename :
Astrolab
Number of Terminations :
2
Product Type :
RF Cable Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Other Names :
RHM27AGDKR
Brand :
HUBER+SUHNER
Failure Rate :
Product Category :
RF Cable Assemblies
Series :
MCR
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Features :
Impedance :
50 Ohms
Packaging :
Original-Reel®
Supplier Device Package :
HUBER+SUHNER
Composition :
Thick Film
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Cable Length :
89 mm
Datasheets
MCR006YZPJ270
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ270
MCR Series, Thick Film, 27 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±5%, -55°C ~ 125°C