MCR006YZPJ160
Mfr.Part #
MCR006YZPJ160
Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
16Ohm
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
50mW
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height :
254μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm