MCR006YRTJ683
Mfr.Part #
MCR006YRTJ683
Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/20W 0201
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
50mW
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Resistance :
68kOhm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
50mW
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
MCR006YRTJ683
ROHM Semiconductor MCR006YRTJ683
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 68kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C