MCR006YRTJ623
Mfr.Part #
MCR006YRTJ623
Description
RES SMD 62K OHM 5% 1/20W 0201
Operating Temperature :
-55°C~125°C
0201 (0603 Metric)
Reference Standard :
TS 16949
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
62kOhm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Voltage - Rated DC :
25V
Power Rating :
50mW
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
Datasheets
MCR006YRTJ623
ROHM Semiconductor MCR006YRTJ623
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 62kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C