MCR006YRTJ433
Mfr.Part #
MCR006YRTJ433
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 43K OHM 5% 1/20W 0201
Power Rating :
50mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Reference Standard :
TS 16949
Pbfree Code :
yes
Resistance :
43kOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
50mW
Composition :
Thick Film
Construction :
Chip
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height :
254μm
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
MCR006YRTJ433
ROHM Semiconductor MCR006YRTJ433
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 43kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C