MCA12060D1800BP100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCA12060D1800BP100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
MCA - Precision
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
CECC40401-801
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Anti-Sulfur
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
180Ohm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height :
660.4μm
Vishay MCA12060D1800BP100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCA - Precision Series, Thin Film, 180Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C