M30-6101346
Mfr.Part #
M30-6101346
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 13POS 1.25MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Gender :
Male
Contact Material :
Brass
Number of Conductors :
ONE
MIL Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Insulation Color :
Natural
Style :
Board to Cable/Wire
Mixed Contacts :
No
Package / Case :
SIL
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
DIN Conformance :
Mount :
Through Hole
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Termination :
Solder
Series :
M30
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Detent Lock
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
Contact Shape :
Square
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
1
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Stack Height (Mating) :
5.4mm
IEC Conformance :
Housing Material :
Polyamide
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
13
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Connector Type :
Header
Current Rating :
1A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
100V
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
80.0μin 2.03μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Datasheets
M30-6101346
Harwin M30-6101346
M30 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 13-Position Board to Cable/Wire 0.169 4.30mm Height