M30-6100246
Mfr.Part #
M30-6100246
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 2POS 1.25MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Contact Resistance :
20mOhm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Bulk
Number Of PCB Rows :
1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mixed Contacts :
No
Stack Height (Mating) :
5.4mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
2
DIN Conformance :
No
Length :
4.15mm
Contact Finish Thickness - Mating :
80.0μin 2.03μm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
MIL Conformance :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Depth :
3.4mm
Housing Color :
Natural
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
M30
Published :
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Detent Lock
Pbfree Code :
yes
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Package / Case :
SIL
Number of Rows :
1
Max Current Rating :
1A
IEC Conformance :
Insulation Height :
0.169 4.30mm
JESD-609 Code :
e3
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Datasheets
M30-6100246
Harwin M30-6100246
M30 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 2-Position Board to Cable/Wire 0.169 4.30mm Height