LVK20R015FER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LVK20R015FER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Power Rating :
750mW
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High-Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Series :
LVK
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
4
Resistance :
15mOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
500μm
Feature :
Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
LVK20R015FER
Ohmite LVK20R015FER
FIXED RESISTOR LVK Series, Thick Film, 15mOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -40°C~125°C