LLG2W181MELA30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLG2W181MELA30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.3A
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
180µF
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
30mm
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Leakage Current :
850μA
Published :
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
1.859A @ 50kHz
Series :
LLG
Tan Delta :
0.2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
25mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Datasheets
LLG2W181MELA30
Nichicon LLG2W181MELA30
LLG 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In