KTR25JZPF27R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTR25JZPF27R0
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/3W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
600V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Height :
711.2μm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Max Power Dissipation :
333mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
TS 16949
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Series :
KTR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Published :
Resistance :
27Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
KTR25JZPF27R0
ROHM Semiconductor KTR25JZPF27R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 27Ohm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C