KTR18EZPF4994
Mfr.Part #
KTR18EZPF4994
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/4W 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
400V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
4.99MOhm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Mount :
10 Weeks
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
KTR18EZPF4994
ROHM Semiconductor KTR18EZPF4994
FIXED RESISTOR KTR Series, Thick Film, 4.99MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C