KRM31KR72A105KH01K
Mfr.Part #
KRM31KR72A105KH01K
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Series :
KRM
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
1μF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Weight :
40.001177mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.6924mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Termination :
Metal
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.9mm
Murata Electronics KRM31KR72A105KH01K
KRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)