KRM31KR71H225KH01K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRM31KR71H225KH01K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Thickness :
2.6924mm
Series :
KRM
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
40.001177mg
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics KRM31KR71H225KH01K
KRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
KRM31KR71H225KH01K Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
KRM31KR71H225KH01K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V