KRM31FR61E106KH01K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRM31FR61E106KH01K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Stock
875
In Stock :
875
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
40.001177mg
Case Code (Imperial) :
0201
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Composition :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
1.9mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
10μF
Pbfree Code :
yes
Termination :
Metal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.905mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X5R
Series :
KRM
Murata Electronics KRM31FR61E106KH01K
KRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
KRM31FR61E106KH01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM31FR61E106KH01K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V