KRM21ER61E106KHA1K
Mfr.Part #
KRM21ER61E106KHA1K
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X5R SMD
Capacitance :
10μF
Height :
1.8mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
J-Lead
Package / Case :
SMD, J-Lead
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Termination :
Metal
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.087Lx0.049W 2.20mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.8034mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X5R
Weight :
9.49709mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
KRM
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Murata Electronics KRM21ER61E106KHA1K
KRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.087Lx0.049W 2.20mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
KRM21ER61E106KHA1K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.087Lx0.049W 2.20mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
KRM21ER61E106KHA1K Features
a size/dimension of 0.087Lx0.049W 2.20mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V