KF86X-ED-15S-BRJ
Mfr.Part #
KF86X-ED-15S-BRJ
Contact Finish Thickness :
Flash
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
30VAC
Option :
GENERAL PURPOSE
D-Sub, High Density
Total Number of Contacts :
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch
Feature :
Board Lock
Pbfree Code :
yes
Mount :
3
Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1.5A
Current Rating :
5A
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
DIN Conformance :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Stamped
Pitch :
2.29mm
Number Of PCB Rows :
3
Published :
Contact Type :
Signal
Gender :
FEMALE
UL94 V-0
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
KF86X
Reference Standard :
UL
Body Breadth :
0.494 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
IEC Conformance :
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Solder
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Datasheets
KF86X-ED-15S-BRJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15S-BRJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~75°C, KF86X-ED-15S-BRJ pinout, KF86X-ED-15S-BRJ datasheet PDF, KF86X-ED-15S-BRJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15S-BRJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF86X-ED-15S-BRJ Overview
KF86X-ED-15S-BRJ Features
KF86X series
KF86X-ED-15S-BRJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF86X-ED-15S-BRJ D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP