KF86X-ED-15P-BRJ
Mfr.Part #
KF86X-ED-15P-BRJ
Operating Temperature :
-55°C~105°C
1 DE E High Density
Current Rating :
2A
1 (Unlimited)
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1.5A
IEC Conformance :
Shell Finish :
Tin
Plating :
Tin
Body Breadth :
0.494 inch
KF86X
Shell Material :
Steel
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Finish :
Gold
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Gender :
Male
Number of Rows :
3
Contact Form :
Stamped
Tray
Height :
12.6mm
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch
MIL Conformance :
Terminal Pitch :
2.286mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub, High Density
Voltage - Rated :
30VAC
Number Of PCB Rows :
3
Datasheets
KF86X-ED-15P-BRJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15P-BRJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, KF86X-ED-15P-BRJ pinout, KF86X-ED-15P-BRJ datasheet PDF, KF86X-ED-15P-BRJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15P-BRJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF86X-ED-15P-BRJ Overview
KF86X-ED-15P-BRJ Features
KF86X series
KF86X-ED-15P-BRJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF86X-ED-15P-BRJ D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP