KF86X-ED-15S-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF86X-ED-15S-30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
MIL Conformance :
No
Published :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Factory Lead Time :
20 Weeks
Shell Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Contact Form :
Stamped
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Mounting Option 1 :
LOCKING
Reliability :
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2.286mm
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Reference Standard :
UL
Color :
Black
Empty Shell :
Contact Type :
Signal
Body Breadth :
0.494 inch
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Termination :
Solder
Packaging :
Tray
IEC Conformance :
Number of Positions :
15
DIN Conformance :
Filter Feature :
Voltage - Rated :
30VAC
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Style :
D-Sub, High Density
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
1.5A
Series :
KF86X
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows :
3
Number Of PCB Rows :
3
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
KF86X-ED-15S-30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15S-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~75°C, Mounting Type:Through Hole, KF86X-ED-15S-30 pinout, KF86X-ED-15S-30 datasheet PDF, KF86X-ED-15S-30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15S-30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF86X-ED-15S-30 Overview
KF86X-ED-15S-30 Features
KF86X series
KF86X-ED-15S-30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF86X-ED-15S-30 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP