KF86X-ED-15P-BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF86X-ED-15P-BR
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15P VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
2A
Total Number of Contacts :
15
Plating :
Tin
Factory Lead Time :
20 Weeks
MIL Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Empty Shell :
No
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
Body Breadth :
0.494 inch
Shell Material :
Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated :
30VAC
Filter Feature :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness :
Flash
IEC Conformance :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number Of PCB Rows :
3
Mixed Contacts :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
KF86X
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
15
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
1.5A
Gender :
Male
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Reference Standard :
UL
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch