KF86X-ED-15P-K
Mfr.Part #
KF86X-ED-15P-K
No
Color :
Black
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch
Shell Finish :
Tin
Flange Feature :
Board Side (4-40)
JESD-609 Code :
e4
Contact Type :
Signal
Body Breadth :
0.494 inch
15
Contact Form :
Stamped
Connector Style :
D-Sub, High Density
Voltage - Rated :
30VAC
IEC Conformance :
Number of Rows :
3
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Grounding Indents
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Published :
Terminal Pitch :
2.286mm
Current Rating (Amps) :
1.5A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
KF86X-ED-15P-K
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15P-K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF86X-ED-15P-K pinout, KF86X-ED-15P-K datasheet PDF, KF86X-ED-15P-K amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15P-K ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF86X-ED-15P-K Overview
KF86X-ED-15P-K Features
KF86X series
KF86X-ED-15P-K Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF86X-ED-15P-K D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP