K122M15X7RL5UH5
Mfr.Part #
K122M15X7RL5UH5
Description
CAP CER 1200PF 500V X7R RADIAL
Capacitance :
1200pF
Lead/Base Style :
Formed Leads
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Style :
Formed Leads
Height :
4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Depth :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Pitch :
5.0038mm
Matte Tin (Sn)
Thickness :
2.6mm
Datasheets
K122M15X7RL5UH5
Vishay K122M15X7RL5UH5
Mono-Kap™ K 1200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122M15X7RL5UH5 Overview
A 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K122M15X7RL5UH5 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V