K122J15C0GF53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K122J15C0GF53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1200pF
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Length :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Series :
Mono-Kap™ K
Multilayer :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Datasheets
K122J15C0GF53H5
Vishay K122J15C0GF53H5
Mono-Kap™ K 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial