K122M10X7RF53L2
Mfr.Part #
K122M10X7RF53L2
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL
Lead Style :
Straight
Lead Length :
30mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Depth :
2.3mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
1200pF
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Pitch :
2.5mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Height :
3.6mm
yes
Diameter :
500μm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
K122M10X7RF53L2
Vishay K122M10X7RF53L2
Mono-Kap™ K 1200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial