K122K20C0GL5UH5
Mfr.Part #
K122K20C0GL5UH5
Description
CAP CER 1200PF 500V C0G/NP0 RAD
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
5mm
Terminal Pitch :
5mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitance :
1200pF
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
K122K20C0GL5UH5
Vishay K122K20C0GL5UH5
Mono-Kap™ K 1200pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122K20C0GL5UH5 Overview
Ceramic capacitor is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.0038mm.
K122K20C0GL5UH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm