K122K20C0GK5TH5
Mfr.Part #
K122K20C0GK5TH5
Description
CAP CER 1200PF 200V C0G/NP0 RAD
Voltage - Rated :
200V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Length :
5mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
1200pF
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Packing Method :
TR
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
K122K20C0GK5TH5
Vishay K122K20C0GK5TH5
Mono-Kap™ K 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K122K20C0GK5TH5 Overview
A 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K122K20C0GK5TH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm